Abdullah Aysu

Abdullah Aysu

Abdullah Aysu 1954 Ankara doğumlu. Çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan birisidir. Halen Hububat Üreticileri Sendikası (HUBUBAT-SEN) Genel Başkanlığı, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (ÇİFTÇİ-SEN) Kurucu Genel Başkanlığı’nı yürütmektedir.

İlgili Yazılar

3 Yorumlar

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Anlamlı bir söyleşi olmuş , teşekkürler Karasaban ! .

  Vurgulanması gereken başka ifadeler de var ancak ben 2 noktayı vurgulamak istiyorum ;

  Süt fiyatları niçin bu kadar büyük bir baskı ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor ?! Benzer bir süreç ülkemizde de sürüyor ;

  – “Et fiyatları çok yüksek , o zaman eti dışarıdan ithal edelim ! ” :)
  – “Süt fiyatları çok düşük o zaman tüm inekleri keselim , süt işi ile uğraşılmaz ! ” :)

  2 ” temel gıda ” ürünü , et ve süt ! :)

  ” Anlayana sivrisinek saz , anlamayana davul zurna az ” o yüzden kendimi ve sizleri daha fazla yormayayım !

  Bir diğer husus ise TÜTÜN , Şu ifadeyi yukarıdaki yazıdan aldım ;
  ……………….
  ” Bazı üretimler çok iyi yardım alıyorlar, Fransa’da çok az yetiştirilen tütün gibi (hektar başına 5000 euro). Tütün, Fransa’da neredeyse hiç kârlı olmadığından dolayı artık yetiştirilmiyor. ”
  ……………….

  HEKTAR BAŞINA 5000 EURO !

  Yani Fransız hükümeti aslında destekliyor , ancak tüm desteklere rağmen Fransa da , ” hiç karlı olmadığı için kimse tütün tarımı ile ilgilenmiyormuş . Zaten Tütün Fransa’da çok az yetiştirildiği için çok önemsenecek bir ürün de değilmiş !

  Bizdeki durum ne idi , ne oldu acaba ?! :)

  Tarım politikamızı şekillendiren bürokratlar acaba kendilerini ” Fransız Bürokratı ” mı sanıyor ?!

  ” AÇ TAVUK KENDİSİNİ DARI AMBARINDA SANIRMIŞ ” , eskiler doğru söylemiş !

  Ey ülkemin değerli bürokratları , A.B. ye girmeden Gümrük Birliğine soktunuz bizi , yine aynı hatayı yapıyorsunuz , A.B. ye girmeden Tarım Birliğine sokuyorsunuz ülkeyi . Avrupa Birliği gittikçe cazibesini kaybediyor . ( Bir düzeltme yapayım ” Tarım Birliği ” ne girme şartları , “Gümrük Birliği ” ne girme şartlarından daha ağır . Koskoca Kıbrıs Rum Devletini razı etmeniz gerekiyor ! Yoksa diğer A.B. ülkeleri bizi 4 gözle bekliyor ! )

  A.B. ayakta durabilmek için kendi çiftçisini feda ediyor . Biz niye aynısını yapalım ?! Bize ne onlardan !

  Bence ! , ” Tarımda BÜYÜK – ÇOK ULUSLU ŞİRKETLEŞME ” diye bir kavram henüz tartışmasız kabul görmüş değil . Ülkemiz , elde kalan koca koca traktörlerin , biçerdöğerlerin …v.s. pazarlanabileceği bir ülke değil . ( Bknz . http://www.karasaban.net/cok-uluslu-tarim-gida-sirketleri-ve-ucuz-tarimin-bedeli-cengiz-sahin/ )

  ” Şirketlere ” değil , ” Köylü Çiftçi ” ye sahip çıkın ! Zira Koray Çalışkan bey , bir OECD toplantısından gönderdiği yazıda ( Bknz . http://www.karasaban.net/anne-sutlu-pilav-ve-ekonomi-koray-caliskan/ ) önümüzdeki yüzyılın adını zikretmiş ; ” … önümüzdeki yüzyıl ‘ biyoekonomi ‘ yüzyılı olacak .. ” Dikkat çekici bir cümle değilmi ? Daha da dikkat çekici olanı bu cümleyi Britanya Büyükelçisinin sarfetmiş olması ! Biliyor olmalısınız ; Britanya bir A.B. üyesi ! Yani şirketleşmeyen tarımın vay haline ! :) Ben bir tanesini biliyorum ; Türkiye’de Tütün Tarımını şirketleştirmeye ( Çiftçi Birlikleri aracılığı ile ! ) kalktılar , sonucu görüyoruz , görüyorsunuz !

  Oysa bize önümüzdeki yüzyılın ” Uzay Çağı ” olacağı söylenmişti ! Uzayda domates ve patates üretme çalışmalarının ne kadar büyük bilimsel çalışmalar olduğu anlatıldı bize ! :) Hala da anlatılıyor , değerli TV kanallarımız tarafından !

  Yahu ” babaannemizin domates tohumlarının ” soyu tükeniyor ( ” Laboratuarlarda binlerce çeşit domates tohumumuz ” var demeyin bana . Bir kaç ay önce bir mail almıştım ; Mailde , ülkemizdeki bir laboratuarda 700 çeşit ! Tütün Tohumu saklanmakta imiş ! :) Şirketler için tabi , köylü olmadan kime ektireceksiniz onları ?! Köylü , ucuz emek ! , niye onlara yüksek bedeller ödenerek Tütün satın alınsın ! ) . Artık Diyarbakır – Dağkapı’da kekik kokulu ayran bulamayacaksınız . Şişirilmiş Karpuzu , Sarmısağı şirketlerden bu günkünün 3-4 misli fiyata satın satın alacaksınız ! Siz ne ile uğraşıyorsunuz ?!

  Ülkemin ” Tarım Bürokratlarına ” selam ve saygılarımla . Çalışmalarınızda ve A.B. ile yaptığınız ( daha doğrusu yapamadığınız ) müzakere çalışmalarında sonsuz başarılar dilerim !!!

  Karasaban’a bir kez daha teşekkürler , sizlerle dertleşme fırsatı verdiği için .

  Vatandaş Cengiz – SAMSUN

 2. Pingback: Açlık grevinden yeni çıkan Fransız Çiftçi André ve eşi Josiane Bouchut ile söyleşi | kedi köprüsü

 3. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Abdullah beye teşekkür etmem gerekiyormuş ! Lütfen kusura bakmasın , yazıyı okuduktan sonra başa dönüp kimin kaleme aldığına bakmam gerekli idi . Genellikle bu bölümde yayımlanan yazılarda yazar ismi bulunmuyor , yazar ismi olarak ” Karasaban ” yazıyor .

  Saygısızlık olarak algılanmasını istemem . Abdullah beye selam ve saygılar . Teşekkürler .

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam