İlgili Yazılar

2 Yorumlar

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  :) , :(((

  http://www.karasaban.net/cok-uluslu-tarim-gida-sirketleri-ve-ucuz-tarimin-bedeli-cengiz-sahin/

  Yahu Aşık Veysel i bir dinleyin be kardeşim !!

  Bize , birilerinin büyük rakamlarda para kazanmadığı , köylüyü 500 tl ye çalıştırmadığı , 4 başımamur bir proje gösterin !! Bizi yönetenler de bizden değil mi ? Bunlar uzaydan mı geldiler ?!

  Kendi topraklarında ırgat olarak çalıştırılan insanlara , marifetmiş gibi , yolları parke taş döşeli köyler hediye ediyorlarmış . Pardon , hediye olur mu , bir de borç takıyorlarmış , bu yazı ile öğrenmiş oldum .

  Aslında yazacak çok şey var ama yukarıdaki yazıda anlatılmak istenen tehlikeyi fark edelim önce . Başta eklediğim linki tıklar ve sonuna kadar okursanız bir Aşık Veysel videosu bulacaksınız . Dinleyin ve ” Kara Toprak ” ne demek anlamaya çalışın . Her baraj da biz insanlar gibi ölümlüdür , baraj yaparak elde edeceklerimiz kaybettiklerimizden az olacak ise orada ” BARAJ OLMAZ ” .

  Geçenlerde , Bir kanalın ana haber bülteninde ” Dünyanın En Zengi Köyü ” başlığı ile sunulan bir haber dikkatimi çekti . ” görüntü eğer çinli zenginlerin villarının görüntüsü değilse bu işte bir iş olmalı !!! ” diye düşündüm . Gerçekten de varmış ;

  Habere göre , köylü sahip olduğu araziyi toplu olarak kat karşılığı vermiş ve arazilerine yapılan tüm yapılardan hisse almışlar . İlginç geldi ama düşününce ” olur mu öyle şey ” diyemedim , çünkü arazi köylünün , ve o köylünün arazisine talipsen uyduruk bir ” kamulaştırma işlemi ” ile bu işten kurtulamazsın . Kurtulamamalısın . Nerede köylünün toprağına yapılacak barajın hissesi ?!

  Köylünün toprağı üzerine baraj inşa edecek ve ihaleyi , ” inşaatı en ucuza yapacak şirkete ” vereceksin . Sonra köylü toprağında ırgatlık yapacak . Madem o Baraj o topraklarda yaşayan insanların ekonomik refahı için katkı sağlayacak , yukarıda yazılanlar ne o zaman ?!

  Siyasetçilerin , ihale peşinde koşan açıkgözlere karşı uyanık olması gerekli . Birileri bana yukarıdaki hikayenin doğru olmadığını , o insanların yeni köylerinde refah içinde , kendi tarlalarını işleyerek , hayvanlarını otlatarak keyifli bir yaşam sürdüklerini anlatmalı . ” Yoksa , ben yapacağımı bilirim !!! ”

  Ne mi yapacağım ?! ; Nasrettin Hoca ya sorun !!!

  Kalın sağlıcakla , ama yukarıda yazılanlar doğru ise birilerinin canı azıcık sıkılacak ! Ne demek ” parke döşeli yolu olan köy ” ?! Ne yazacağımı şaşırdım . Biz nasıl bu kadar ahmak müteahitler yetiştirmişiz ?! Demek Mutfak duvarına bitişik ahırlar , bahçede süs çamları , parke döşeli yollar !!! :) Gerçekten doğru mu bu ? Bir de köylüye borç takmışlar , öyle mi ?! Yok yahu , doğru olamaz . O barajdaki hisseleri ile birlikte , bir de devletin elektrik alım garantisi düşünüldüğünde şirketin ödeyeceği ” telif hakkı ” köylünün anasından emdiği süt kadar hakkıdır . Var mı aksini savunan ?! Varsa gerekçelerini okumak isterim .

  Köylünün arazisine baraj yapacaksın, bir de köylüyü baraj inşaatında ırgat olarak çalıştıracaksın . Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte ” müteahit kardeşim ” .Senin devletten alacağın parada , köylünün de ” telif hakkı ” var . Yıllarca o toprakları onları belledi , hayvan otlattı , bekçilik yaptı . Madem köylünün toprağından para kazanacaksın , maliyet hesabını ona göre yapacaksın . ARTIK ÜLKEMİZDE ” TELİF HAKKI ” diye bir şey var . ILISU ismini barajınıza vermişsiniz , hani ” ILISU ” nun isim hakkı ?! Yada barajınıza yeni isim bulun ! :)

  Cık , cık , cık ….. Demek öyle , mutfak duvarına bitişik ahır ha !!! :) Yahu projelerinizi kim çizdi sizin ?!

  Kızdım , hem de çok kızdım , bir de borç takmışlar köylüye ?! Madem köylüye bir de ” telif hakkı ” verince maliyet artıyor , yapmayın o zaman kardeşim !! Zorla mı yaptırıyorlar size ?!

  Yaptığınız barajda köylünün hakkı var , hisselerini verin vatandaşa ! Hem de devletten aldığınız her kuruştan bir pay belirleyerek . ” Alım Garantili ” elektrik üretecek ve devlete satacaksınız , köylü 5 sene sonra baldırı çıplak göç edecek !!

  Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte . Verin köylünün hakkını !!!

 2. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Yoksa barajı devlet mi işletecek ?!

  Sistem yine aynı olmalı ! . Yanlış bir şey yazmadım yani :)

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam