İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Yetkili yetkisiz herkese , her kesime anlatmaya çalıştım , ancak yetkisizler neyse de , yetkililerin dikkatini çekemediğime çok üzgünüm :(

  http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-ve-turkiye%e2%80%99de-tutun-eksperligi-cengiz-sahin/

  linkindeki yazımı , içindeki diğer linklerdeki yazılarımla birlikte lütfen sonuna kadar okuyun !

  Son günlerde bir ” hikaye ” daha duydum ; Sigara paketleri ” raf altına ” inecekmiş . Ne kadar masumane değil mi ? Hepsi hikaye ; Kahvehane, Kafe v.s. sahiplerinin baskısının yanısıra bir de büfeler gibi diğer ” küçük esnaf ” ların da devreye girmesi ve sigara yasaklarının hafifletilmesi hedefleniyor .

  SAYIN , T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI’ NIN DEĞERLİ BÜROKRATLARI !

  Halkımızın sağlığını düşündüğünüz için sürekli yeni taktikler geliştiriyorsunuz ya ! ben de bir taktik vereyim size , hem insanları ” organik dumanı ” nedeniyle kokusu elbise ve eşyalara sinen ” Türk Tipi Oryantal Sigaralar ” sayesinde sigaradan soğutacak , hem de içinde ne olduğu bilinmeyen “ kaçak veya yasal “ katkılı sigaralardan koruyacak bir yöntem ;

  Ülkemizde satılan katkılı – soslu ( artık katkısız ve sossuz sigara ülkemizdeki marketlerde hiç kalmadı ) sigara paketlerinin dışına , sigaralara katılan katkı maddelerinin içeriği yazılsın . Oranların yazılması gerekmiyor , o nedenle ticari sır sayılmaz ! bakın bakalım Ülkemizdeki ” katkılı – soslu sigara ” satışları ne kadar düşecek . Amacınız da bu değil mi ?! :)

  Şu linke de bir göz atın ;

  http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-%e2%80%9c-nicin-desteklenmeli-cengiz-sahin/

  linkindeki yazımın içinde bulunan çeviriyi ( http://www.karasaban.net/fda-ceviri/ ) dikkatlice okuduğunuzda ” Formun geçerlilik süresi ” nin 31 Mart 2010 olduğunu göreceksiniz . Yani FDA ( Amerikan Sağlık Örgütü ) , bu tarihten sonra kendi ülkesindeki ( A.B.D.) ” Katkılı – soslu ” sigaraları ( örnek marka isimi bile vererek ) yasak ve hileli ürün kabul edeceğini ilan ediyor bu form ile . Peki bu süre dolduktan , yani 31 Mart 2010 tarihi geçtikten sonra ne oldu acaba ?! ;

  Çevirisini yaptığım FDA linkinin orjinal sayfasını ( http://www.accessdata.fda.gov/scripts/email/TobaccoProducts/flavoredCigarettes.cfm ) tıklayın bakalım ne olmuş ;

  Form Approved: OMB No. 0910-0647, Expires June 30, 2013

  yani formun üzerindeki geçerlilik süresi 30 Haziran 2013 olmuş :)

  Kısacası Dünya Sigara Devleri ile FDA ( Amerikan Sağlık Örgütü ) bile başedememiş , T.C. Sağlık Bakanlığı’nın her şeyden habersiz , kıymetli Bürokratları mı başedecekmiş ?!

  Bırakın Allah aşkına , bu mileti daha fazla aldatıp oyalamayın , kimsenin Sigara satışlarını belli bir orandan daha fazla azaltabileceği falan yok . Sadece -mış gibi yapıp milleti oyalıyorlar . Bandrollü sigara satışlarındaki düşüş değerlendirilirken , Kaçak sigaralardan kaynaklanan ” Toplam Sigara Satışlarındaki Azalma ” da hesaba katılıyor mu acaba ?!

  Bu işi bir bilene sordunuz da , kimse sizi uyarmadı mı yoksa ?!

  Konu ile ilgili ilk yazım 19 Şubat 2010 tarihinde yine bu sitede yayımlandı . Daha sonra konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm yetkili , yetkisiz pek çok kişiye yazılarımı kendi elimle ulaştırdım . ” T.C. Tütün Eksperleri sadece kendi çıkarını düşünüyor “ diyen ve sektör düzenlenirken bizi dışarıda tutan değerli bürokratların artık olan biteni bir bilene sormasının zamanı hala gelmedi mi acaba ?!

  Daha fazla ne yapabiliriz bilemiyorum ?! Benim elimden sadece yazmak geliyor şu sıralarda . Bir faydası oluyor mu ? Ben pek ümitli değilim ! Çünkü herkes herşeyi biliyor zaten . Biz boşuna 4 sene okumuşuz , boşuna memleketin her köşesini ( köy ve kasabalarını , büyükşehirlerini değil ) traktör sırtında veya muhtarın atı ile gezmişiz ! Boşuna terörün en yoğun olduğu dönemlerde kelle koltukta görevimizi aksatmadan yerine getirmişiz .

  HERKES , HERŞEYİ BU KADAR İYİ BİLİYORDA NİYE OYNANAN OYUNUN TEK BİR PERDESİNİ BİLE GÖREMİYORSUNUZ ?!

  Bu milleti daha fazla oyalamayın , çıkarın ağzınızdaki baklayı . Açıkça ” Bizim de gücümüz yetmiyor ” deyin, milet te öğrensin bu işlerin ne kadar çetrefilli olduğunu .

  SİGARA YASAL BİR UYUŞTURUCUDUR ! VE DİĞER UYUŞTURUCULARDA OLDUĞU GİBİ , SİGARA SEKTÖRÜ DE KENDİ KURALLARINI KENDİSİ KOYAR . Bunu da yadırgamamak gereklidir , aksini düşünmek yanlış olur !

  Selam ve saygılarımla ,

  Cengiz Şahin – 13. Dönem Tütün Eksperi

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam