İlgili Yazılar

6 Yorumlar

 1. 1

  Yavuz Selim

  Konuyu tesadüfen buldum ve okudum. Yazılanların tamamına katılıyorum. Kendimce eksik gördüğüm bazı hususları da eklemek istedim.

  1-) Maraş tipi dondurmanın olmazsa olmazı keçi sütüdür.

  2-) Keçi sütünün besleyicilik ve bağışıklık sistemine olan katkısı enaz anne sütü kadardır.

  3-) Keçi gübresinin tarımsal verime katkısı diğer tüm hayvansal gübreler içinde yarasa gübresinden sonra ikinci sıradadır.

  4-) Keçi sütü ve etindeki keratin ve diğer kimyasalların insan ömrünü uzatıcı özelliği, kemik iliği yapımına olan katkısı tüm hayvansal gıdalar içinde en yüksektir.

  5-) Keçi orman yakmaz. Taze fidanlara zarar verebileceği doğrudur. Fakat ülkemizdeki keçi popülasyonunu bir araya toplasak bir seferde küçük bir yangında kaybedeceğimiz kadar ormanı asla kaybetmeyiz.

  6-) Keçi göçebe ve yerleşik Yörüklerin en önemli geçim kaynağıdır. Onların hem eti, hem sütü hem de evidir (Kıl Çadır). Bu kaynağı onlardan alırsanız gençler ne iş yapacak? Antalya civarındaki oteller tümünü istihdam mı edecek? Yoksa bu gençler Türk turizmine başka şekilde mi hizmet !!! edecekler?

  Yazıktır bu insanlara ve hayvanlara. Bırakın kim hangi hayvanı beslerse beslesin. Torosların hangi bölgesinde yabancı ırk inekleri nasıl besleyeceğiz ve sütünü nasıl satacağız? Hayal görmeyelim ve tüm bu oyunlara gelmeyelim. Toplumun binlerce yılda oluşturduğu tüm bu gelenek ve güzellikleri birkaç yılda yıkmayalım lütfen.

  Toplumsal değerlerimize sahip çıkalım lütfen. Bizler Yörüküz. Yörük doğduk, Yörük olarak yaşamaya devam etmek istiyoruz. Bizi istesenizde İngiliz ya da Alman veya Fransız yapamazsınız. Bu beden o kalıba sığmaz çünkü…

 2. 2

  deli çoban

  atalarımızın ta orta asyadan bu topraklar üzerine göç ederken yanlarında o geldiği yörelerinkıymeti paha biçmeyen dünyanın hiçbir yöresinde yetişmeyen nesli yok olmaya tutmuşyerli kıl ,keçilerini taa bugünlere yaşatan atalarımızın emanetini yok etmeye çalışan bu zavallı bir avuç insanın elinde maskara olmuştur bu konuda yadımcı olmak ve gerektiği yerlerde zararın az olacağı veya hiç olmayan yörelerde bölgelerde de yasaklamayı tercih eden bu batı hayranı bir avuç insan lar sizlere sesleniyorum ataslarımızın bir sözü var hani SİZİNKİ ÜZÜM YEMEK DEĞİL TİLKİ KAFANIZDAKİ GEÇENLER SİZİNKİ BAĞCIYI DÖVMEK sizin maksadınız bu sizin meramınız bu

 3. 3

  İSMAİL ÖZTÜRK

  atalarımızın ta orta asyadan bu topraklar üzerine göç ederken yanlarında o geldiği yörelerinkıymeti paha biçmeyen dünyanın hiçbir yöresinde yetişmeyen nesli yok olmaya tutmuşyerli kıl ,keçilerini taa bugünlere yaşatan atalarımızın emanetini yok etmeye çalışan bu zavallı bir avuç insanın elinde maskara olmuştur bu konuda yadımcı olmak ve gerektiği yerlerde zararın az olacağı veya hiç olmayan yörelerde bölgelerde de yasaklamayı tercih eden bu batı hayranı bir avuç insan lar sizlere sesleniyorum ataslarımızın bir sözü var hani SİZİNKİ ÜZÜM YEMEK DEĞİL TİLKİ KAFANIZDAKİ GEÇENLER SİZİNKİ BAĞCIYI DÖVMEK sizin maksadınız bu

 4. 4

  ferudun çoşgun

  önçelikle mustafa hocama bize sahip cıktıgı için teşekür ederim ben yörük torunuyum atalarımızın orta asyadan kelen bir kökeni vardır .keçiçiligin ormanlara verdigi zarardan pahsediliyor .hiç vaydalarından bahsedilmiyor.bikere keçi ormana zarar vermez daha cok bakımını üslenir cünki ormanının allt tabakasındaki otları yer agacların arasıda kezerek capalama görivi yapar yerlere düş müş olan togumları yer midesini indirmiş oldugu togumu taşıcık yapar ve dışkısından cıkar mış oldugumu bir başka yerde yeşermesini saglar.

 5. 5

  YAMUR BURCU

  çook qüzel müthiş anlatıyo. bu yüzden sosyal bilqilerden qüzel bir not aldım çook teşekkürler herkese… :D:):D:)

 6. 6

  SÜLEYMAN KARADEMİR

  öncelikle bu güzel makale için teşekkür edrim. ormanların yok olma sebebi olarak yüz yıllardı bu topraklarda gezen ve insanlara çeşitli şekillerde hizmet eden bir hayvanın nasıl olurda ormanların yok etmede tek başına seb olarak gösteriliyor anlamış değilim zira bu kararı alan şahıslar hiçmi yakılan ve yerine oteller dikilen yerleri görmüyorlar veya ormanlar yanarken o kıl keçilerinin yaşam alanının yok olduğunu farkında değillermi. Bilmiyorlarmı acababizler avrupalı değiliz biz millet olarak kalıblanacak bir millet değiliz.belli bir yerde sınırlanamayız hadi onuda geçtim eğer elinde çok kaliteli ve sağlam , kolay hastalanmayan her iklime ayak uyduran bir keçi cinsinin gen araştırması yapılmadan nedenli yok etme projesi geliştirmek hangi akla hizmettir en azından melezleme bariyapılarak gen havuzumuz yok edilmesin tarihten hiç ders almamış bürokratlarımız tarih sadece savaş değildir onlara tek tavsiyem tarihi yeniden okumaları misal bakın biz toplum olarak hep hayvanlarla uğraşışız ama bize ait hiçbir hayvan cinsi yoktur neyazıkki…….

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam