İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  İnternette dolaşırken Tarım Bakanlığı’nın resmi web sitesinde bir basın açıklaması dikkatimi çekti . Haberin ilgi çekmesi ve Tarım Bakanlığı’nın buna cevap vermesi güzel . Keşke her zaman karşılıklı iletişim olsa ve vatandaşlar gerektiği şekilde bilgilendirilse .

  Uruguay et ihracatını niye yasaklar veya zorlaştırır bilemem . Hatta şu anda , Bakanlık Basın Açıklamasında olduğu gibi böyle bir gelişme olmamışta olabilir ” ancak ya olursa ” diye tedbirli olmamız ve elimizdeki hayvan stoğumuzu sağlıklı bir şekilde takip etmemiz gerekmez mi ?! Ben sağlıklı bir şekilde bu takibin yapılabildiğine , verilerin düzgün toplanabildiğine inanmıyorum , çünkü öyle olsa idi Et ve Süt fiyatları bu kadar oynak olmazdı !

  Benim fikrim bu şekilde , ancak bakanlık açıklamasını da cidiye almak zorundayız . Bu konuda bir basın açıklaması yapılmış , yukarıdaki yazıya muhalif olanların görüşlerinin de yazıya eklenmesinde fayda var ;

  *****************************************************************************************

  T.C. TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
  Basın Açıklaması

  16.12.2010

  Dünya Gazetesinde bugün (16.12.2010) tarihinde “Uruguay ihracatı yasakladı ette yeni bir sıkıntı kapıda” başlıklı yorum haberde gerçeklerle tam örtüşmeyen, yanlış anlamalara müsait noktalar bulunmaktadır.

  Uruguay yetkililerinin sığır eti ithalatında sağlık şartları ile ilgili olarak Bakanlığımızdan değişiklik talepleri olmuş ve karşılıklı görüşmeler sonrasında konu çözümlenmiştir. Uruguay’dan halen ülkemize canlı hayvan ithalatı devam etmekte olup, ithalatta herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

  Adı geçen yayın organında yorum haberin “Uruguay ihracatı yasakladı ette yeni bir sıkıntı kapıda” başlığıyla verilmiş olması dikkat çekmektedir. Bu tür haberlerin gerçek amacı anlaşılamamakla beraber et spekülatörlerine hizmet edeceği düşünülmektedir. Spekülatörlere hizmet etmeye, ülkemiz çıkarlarını ise olumsuz etkilemeye müsait bu tür yayınların takdiri kamuoyunundur.

  ***********************************************************************************

  Bu ” yorumu ” yazıya eklemeden önce Ali Bülent Erdem beyin son makalesine de bir göz atayım dedim . ( Bknz. http://www.karasaban.net/uruguay-tarim-bakanligi%e2%80%99ndan-ne-istediali-ekber-yildirim/ ) . İlginç geldi bana . Bu ülkede bir zamanlar ” Emret Bakanım ” isminde bir dizi vardı :) Ben o diziyi çok anlamlı bulmuşumdur . Gerçekten de bu olayda olduğu gibi bazen yanlış anlaşılmalar oluyor ve bunun düzeltilmesi çok basit bir açıklama ile mümkün olabilecekken bazı bürokratlar ” değerlerinin ” daha iyi anlaşılması için ” siyasi rakiplerin eleştirilmesi ” gerektiğini düşünebiliyor . Halbuki ne kadar net bir durum değil mi ?! Sadece yapılan bir eleştirinin ne anlama geldiği anlaşılacak ve sorun olarak aktarılan durumun öyle olmadığı kamuoyu ile paylaşılacak . HEPSİ BU . Niye büyütülürki ?!

  Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız . Merak edebiliriz , kamu adına görev yapan ” bürokrat ” , ” Web sitesi sorumlusu ” nun işi bu değil midir ?! Bizi aydınlatmak !

  Ali Bülent Erdem bey e teşekkürler . Kamu adına merak ettiği ve bizi bilgilendirdiği için .

  Ali beylerin sayısı arttıkça , Web sayfalarına konan açıklamalar siyasi rekabet amacı ile değil , Kamuyu bilgilendirmek amacı ile daha dikkatli kaleme alınacaktır.

  Bu arada Tarım Bakanlığı’nı ayrıca tebrik etmek gerekli bence . ” Eksik Bilgilendirme ” bile olsa kaç bakanlık bunu yapıyor ?! Desteklemek ve eleştirinin ötesine geçmemek gerekli . Bu anlamda yazıyı kaleme alan arkadaşı sadece eleştirmiş olayım , yoksa kesinlikle amacım saygısızlık değil .

  Vatandaş Cengiz – Samsun

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam