İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  ” Auction – Açık Artırma ” ile satış sistemi , ekici başına ortalama 130 dönüm arazide ( Ltf. Bknz ; http://www.karasaban.net/organik-tutun-birlesik-devletler-icin-bir-umut-isigi/http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-sigara-harmanlarinin-gelecegi-cengiz-sahin/ ) tütün yetiştiren A.B.D li Tütün Çiftçisi için geliştirlmiş olan ve uygulanabilirliği ancak bu gibi büyük alanlarda tütün yetiştirilmesine bağlı olan bir sistemdir .

  Bu sitemin ülkemizde de uygulanabilir olması 4733 sayılı yasa çıkarılırken gündeme gelmişti ! Bu sitemin ülkemizde de uygulanabilmesi için , önce !!! tütün köylülerinin ” ekici birlikleri ” ni oluşturması ve tütün köylüsünün elindeki ürünü bu birlikler aracılığı ile toplu olarak pazarlaması sağlanacaktı .

  Oysa ülkemizdeki ” Tütün – Sen ” gibi birlikler , ” sendika ” adı ile yapılandıkları için olsa gerek , engellenmeye bile çalışılmaktadır . Eğer bu birliklerin sendikal yapı içinde örgütlenmesi istenmiyor ise o zaman devlet ( ilgili kurum ) gereken düzenlemeyi yapar ve bu birlikler hangi yapılanma ile oluşturulacak ise o sistem oluşturulur , değil mi ?!!!

  25.12.1969 tarihl , 1196 sayılı kanun ( TÜTÜN TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ VE BÖLGE BİRLİKLERİYLE TÜRKİYE TÜTÜN TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ GENEL BİRLİĞİ KANUNU ) 1177 nin ortadan kalkması ile birlikte mülga edildi ! ( kaldırıldı ) Acaba bu kanun yerine ne getirildi ?!!! 4733 olabilir mi ? Ben sorunca bana öyle diyorlar ! Peki 4733 sayılı kanun içinde bu konu ile ilgili olarak ne denilmektedir ?! Açın kendiniz bakın artık !!!

  4733 e göre , bu birliklerin oluşturulması için TAPDK GÖREVLENDİRİLECEKTİ !!! Acaba bu birliklerin kurulmasından vaz mı geçilmiştir ?! Yoksa TAPDK nın yapacak daha önemli işleri mi vardır ?!

  Bir Tütün Eksperi olarak benim bu konuları araştırmam hiç bir şey ifade etmiyor ! Asıl işi Ülkemizdeki ” Tütün Sektörü ” nü düzenlemek olan kurumlar bu sorunların çözümü için çaba harcamalıdırlar !

  Bu arada TAPDK nın açılımı ; ” TÜTÜN VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURUMU ” dur !

  Auction – Açıkartırma sistemi ile Tütün Köylüsü ürününü daha yüksek fiyata satabilir değil mi ?! O zaman niye köylüyü ” sözleşme ” ile bağlıyorsunuz ?! Eminim Tütün Köylüsünü korumak içindir !!! Çünkü bu sistem, aç kaldığı için bildiği tek işi yapan , yani tütün yapmak zorunda kalan köylüyü korumak adına uygulanmaktadır . Elinde Tütünü kalmasın diye ! Peki kimse almazsa ne oluyor ?!

  1/2 dönüm ile 1 dönüm arasındaki arazide bile tütün yapan köylüler vardı bir zamanlar , en azından okul öncesi çocukları ve ailenin yaşlıları aile bütçesine katkı sağlasınlar diye . Eminim artık okul öncesi çocuklar parklarda salıncağa biniyor , yaşlılar ise evin verandasında ” sütlü neskayfe ” lerini yudumluyorlardır .

  Bu memleketin gereksiz büroklarına saygılarımla !!!

  Gerekli Büroklara sözüm yok , ancak onları da zayıf kaldıkları için eleştiriyorum !!!

  Auction sistemi ile tütün satmaya çalışanlara da , tütün almaya çalışanlara da Allah kolaylık versin , ne diyeyim ?!

  İlgilenenler için ayrıca ekliyorum ; http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-%e2%80%9c-nicin-desteklenmeli-cengiz-sahin/

  Değerli okurlara selam ve saygılarımla ,

  Cengiz ŞAHİN
  13. Dönem Tütün Eksperi

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam