Koray Caliskan

Koray Caliskan

Boğaziçi Üniversitesi Öğ. Üyesi, Radikal Gazetesi Yazarı

İlgili Yazılar

3 Yorumlar

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Aşağıda , konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir yazımın linkini ekliyorum . ” konu ile ilişkili olabilecek yazılar ” arasına da eklenebilir .

  http://www.karasaban.net/hes-%e2%80%98-ler-ve-trans-kackar-cengiz-sahin/

  Bu konuda yazılabilecek , yapılabilecek çok şey var . Hiç bir hükümetin asli amacı ” ülkenin kaynaklarını geri dönüşsüz tahrip etmek ” olamaz . Ben şahsen bu günkü hükümetin amacının da bu olduğunu sanmıyorum .

  Daha önce yine bu sitede yayımlanan bir yazıda HES lerin gözden kaçan başka boyutlarına dikkat çekilmişti , ilgilenenler için tavsiye ediyorum ; http://www.karasaban.net/turkiyenin-hes-gercegi-sadik-celik/ Bu yazı da ” konu ile ilişkili olabilecek yazılar ” arasına eklenebilir .

  Eğer yukarıdaki yazıda da bahsedildiği gibi tüm HES lerin üreteceği elektrik enerjisi Türkiye’nin ihtiyacının sadece % 5 ini karşılayabilecek ise , yakında yeni ” MOBİL SANTRAL ” ucubeleri ile karşı karşıya kalacağız demektir .

  Sayın Enerji Bakanımız Taner Yıldız bu konuda vatandaşı daha fazla bilgilendirmeli , ” vatandaşın tepkisi ” ciddiye alınmalıdır . Bence de ” Bu işte bir bit yeniği var ” , ancak ne ?!

  Konu ciddiyetle takip edilmelidir . Müteahitlerin çalışma prensipleri biz sıradan insanlarınkinden farklıdır :) o yüzden dikkatimizi dağıtmamalıyız . Netice itibarı ile Hükümetler bizim için vardır ve eğer yetkililerin dikkatini doğru yöntemler kullanarak çekmeyi başarabilirsek bu konunun bir kez daha değerlendirilmesini sağlayabiliriz .

  Diyelimki ülkemizdeki tüm HES ler gerçekleştirildi ve enerji ihityacımızın % 5 i 49 yıllığına sağlandı , peki daha sonra 2000 li metrelere inşa edilmiş olan HES ler ne olacak ?! benim aklıma takılan asıl soru bu !

  Kızılderili Reisi Şef Seattle’ ın anlatmak istediğini doğru şekilde anlamak ve gelecek kuşaklarımıza da aktarmak zorundayız ; Kızılderililer ile akraba olma ihtimalimizi de düşünerek :)

  **************************

  Kızılderili Reisi Şef Seattle ‘ dan anlamlı bir ders ;

  Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentleri de anlayamayız biz. Bu kentlerde huzur ve barış yoktur. Beyaz adamın kentlerinde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler; bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz.”

  Son ırmak kuruduğunda,

  son ağaç yok olduğunda,

  son balık öldüğünde;

  beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak!..

  **************************

  O gün geldiğinde benim ülkemin avantajını kaybetmemesini diliyorum . Sanayileşemenin , hiç bir bedel ödemeden kaymağını yiyen batılı gelişmiş ! ülkelere karşı elimizde kalan ” Tarım , Toprak , Gıda ” avantajımızı korumalıyız . Artık bedel ödeme sırası Batılı Gelişmiş Ülkelerde ! Bu bedeli onlar ödemeli , biz değil !

  Birileri , ” Domates tohumu altının gramını solladı ” mı demişti ?! Demedilerse bile yakında derler ! :) Bu konuda , yani ” TARIMSAL GIDA ” alanında markalaşabiliriz . Bence kimse gülmesin !

  Herkese selam ve saygılar .

 2. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Unutmuşum ;

  Koray Çalışkan bey e Teşekkürler . Büyük bir keyifle okudum , kaleminize sağlık .

 3. 3
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  ……………….
  Sanayileşemenin , hiç bir bedel ödemeden kaymağını yiyen batılı gelişmiş ! ülkelere karşı elimizde kalan ” Tarım , Toprak , Gıda ” avantajımızı korumalıyız
  ………………

  cümlesini eksik bırakmışım , düzeltmem gerekiyor ;

  Elbette bir bedel ödediler ancak ödediklerinden fazlasını kazandılar , bundan sonra süreç eskisi kadar ucuz olmayacak , sanayileşirken ” öz kaynaklarımızı ” tüketirsek sonuçta ” dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz ”

  Bunu vurgulamak istemiştim . Yaşadığımız süreçte ” HES ” ler yüzünden sanki evdeki bulgurdan olacakmışız gibi geliyor bana :)

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam