İlgili Yazılar

2 Yorumlar

 1. 1

  Mehmet ÖZYÖRÜK

  dostum merak etme eğer Türkiyedeki oryantal tip tütün menşeyleri dünya sigara harmanlarının olöazsa olmazları arasında ise senin dediğin gibi uluslar arası sigara sektörleri ve halkın zayıf tarafını yakalamaya alışkın para şirketleri onun öneminni anlar ve gereken parayı vererek Türkiyedeki tütün üreticilerine gereğinden fazla para vererek bu menşeyleri ürettirir ve satın alır.Artık yeni dünya düzenin de duygusallığa yer yok para kazanılıyorsa üretim vardır.O yüzden geri kalmış Tekelci zihniyetini artık savunma o Tekel bitti görecez bakalım yıllarca Türk tütünü olmazsa sigara olmaz diyenleri oluyor mu olmuyor mu…..ssaygılar Mehmet ÖZYÖRÜK

 2. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Mehmet Özyörük Bey’e cevap ;

  ” Türk Tütünü Dünya Sigara Harmanlarının olmazsa olmazları arasındadır ” dediğimi sanmıyorum ama öyle anlaşılmış isem yukarıdaki yazı içinde verdiğim linkleri tıklayarak ilgili yazıları tekrar okumanızı tavsiye ederim .

  ” Türk Tipi Oryantal Sigara Harmanları ” ile ” Katkılı – Soslu Amerikan Blend Sigara Harmanları ” elma ile armut gibidir , birbiri ile kıyaslanamaz ! ancak aralarında bir rekabetten bahsedilebilir . ( Bknz. http://www.karasaban.net/fda-ceviri/ ) Bu konu çok önemli !

  http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-%E2%80%9C-nicin-desteklenmeli-cengiz-sahin/ linkindeki yazımda açıklamaya çalışmıştım ama öyle anlaşılıyorki Mehmet bey gibiler konu hakkında uzun boylu okumayı ve düşünmeyi gereksiz görüyorlar. Olsun ben sabırla anlatmaya devam edeceğim. Bir gün ne demek istediğim mutlaka anlaşılacaktır ! Ben o günü erkene çekmeye çalışıyorum .

  Konu ile ilgili olan yazılarımın tamamının okunmasını tavsiye edeceğim . Başlığı okumak yeterli değil :) Sadece başlığa bakarak , ” Cengiz bey kendi meslek gurubuna dikkat çekip , şahsi geleceği için Türk Tütüncülüğü’nün devam etmesi gerektiğini ifade etmiş ” diye düşünürseniz eksik , hemde çok eksik kalmış bir düşünceyi dillendirmiş olursunuz .

  Bir konuya daha dikkat çekmeden geçemeyeceğim ; Ülkemizde , sigaradaki ” Türk Tekeli ” bitti ” Dünya Tekeli ” başladı ! Bazılarına anlamsız geleceğini biliyorum ancak bu bir gerçek ve ” Dünya Tekeli ” ni yönetenlerin önüne engeller koyduğunuzda ülkemizin çıkarlarını korumak adına bizden ne gibi taleplerde bulunacaklarını göreceksiniz ! Çok üzüleceksiniz , biz de çok üzüleceğiz ama en azından ben görevimi yapmış olacağım .

  Bir yazının tamamını okumaya gerek duymuyorsanız , fikrinizi beyan etmeye de gerek duymuyor olmanız gerekmez mi ?!

  Bence de duygusallığa gerek yok , ama önce anlamak için okumak gerekli , ön yargı ile okumaya başlarsanız sonuç doğru çıkmaz :)

  Selam ve saygılar !

  Cengiz Şahin – Samsun
  13. Dönem Tütün Eksperi
  Yukarıdaki yazının yazarı !

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam