İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Ali Bey , yurt içinde üretilen tütünlerin azalması neticesinde işleme atölyelerinde boş kalan kapasitenin değerlendirilmesi için , işlenmek ve ihraç edilmek üzere !!! yurt dışından Gayri Mamul Tütün İthalatından bahsetmiş ve Türk Özel sektörünün , işleme atölyelerinde çalışan işçilerine çıkış vermek zorunda kalmamak ve tesislerinin yıl boyu çalışmasını temin etmek üzere !!! ” Dahilde İşleme Rejimi – DİR ” kapsamında Tütün ithal etmek istemesini ele almış .

  Meslekte 18 yılını geçirmiş bir Tütün Eksperi olarak ben , ” Yerli Tütün Firmaları ” nın hataları ile ilgili olarak çok daha acımasız ifadeler kullanabilirim ama burada başka bir husustan bahsetmek istiyorum. Eğer ilgili birileri bu yazıyı ve yorumumu okursa belki bir adım atılır diye düşünüyorum ;

  Bazı milletvekillerinin sadece kendi bölgelerinin tütünleri için ( örneğin ; Adıyaman ) çaba sarfediyor olmaları ” Türk Tipi Oryantal Tütün ve Sigara Harmanlarının ” yapısını bilenler için pek fazla önem arz etmiyor . Çok daha geniş anlamda ve ” ANA MENŞEYLERİMİZİ ” koruyabileceğimiz politikalar geliştirmeliyiz !!!

  Aşağıdaki yazıyı , meslektaşlarıma hitaben ” dertleşmek ” için göndermiştim . Daha fazla okura ulaşması ve dikkat çekmesi için eklemek istiyorum . Ali bey in yazılarını ben de takip ediyorum ve geniş bir okur kitlesine ulaştığına inanıyorum .

  *******************************************************************************************

  10 Nisan 2011 / Tütün Eksperleri’ne

  http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-ve-turkiye%e2%80%99de-tutun-eksperligi-cengiz-sahin/

  Bazı meslektaşlarım gibi benim de dilimde tüy bitti . Elimden ancak bu kadarı geliyor, o yüzden daha önce guruba gönderdiğim bir yazımı okumayanlar için tekrar gönderiyorum ;

  Yukarıdaki linkten ulaşabileceğiniz yazım yayımlandıktan sonra eklenen bir yorum var . Bu yorumu ve benim cevabımı okumanızı tavsiye ediyorum .

  Yapılan hatadan bir gün mutlaka dönüleceğine inanıyorum . Bir kilo ” Kıyılmış Türk Tipi Oryantal Tütün ” 50 tl yi bulmuş ! köylüden alınan tütüne kaç para veriliyor , bu fiyatları kim belirliyor ?! ” REJİ ” döneminden bahsederken bunu anlatmaya çalışıyorduk !!!

  Geçmişte 1177 sayılı kanundaki ” tütün tekeli ” nedeniyle ” kıyılmış tütün ticareti ” yasaklanmıştı !!! Ancak artık ” tütün tekeli ” kalmadı ,” serbest piyasa ” koşullarının geçerli olması gerekmiyor mu ?! ” Kendi ülkemizde , kendi tütünümüzün ticaretinin yapılmasını yasaklamak ” ne demek ?! ( Bknz 4733 sayılı kanun – Ek bend: 6111 sy. Kanun md.175 ) Allah aşkına birileri bana bunun gerekçelerini anlatsın !!! Vatandaşın sağlığını korumak için mi ?! Güldürmeyin beni !

  Sadece bu günkü hükümeti suçlamak doğru olmaz . Elbette en büyük hatayı ” TEKEL’in özelleştirilmesi ” sürecini tamamlayanlar yaptı , ancak bu gün yaşanan olayların temeli çok önceleri atılmıştı ;

  Karasaban’daki diğer yazılarımı okuyanlar ” tütün kontrolü çerçeve sözleşmesi ” nin niçin hazırlandığına , sigaralardaki % 1 lik nikotin sınırının nasıl ve niçin belirlendiğine ( Oryantal Harmanlarda bu oranı tutturmak için içim nefasetinden taviz verilmesi gerekir , oysa Amerikan Blend harmanlar sos-katkı maddesi kullanılarak düzeltilebilir . ” Sigara Harmanları ” için Bknz ; http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-%e2%80%9c-nicin-desteklenmeli-cengiz-sahin/ ) , FDA’in ( Food And Drug Administration ) katkılı-soslu sigaraların ABD’de bile yasaklanması için yaptığı çalışmaya ve Mart 2010 tarihinin neden Haziran 2013 ‘ e ertelendiğine dikkat edip !!! Sektördeki Gelişmelerin kronolojisine bir kez daha baksınlar !!!

  Ülkemizdeki Tütün Sektörü ile ilgili olarak daha başka ne yazılabilir ki ?! Herkesin basireti aynı anda mı bağlandı ?!!

  Selam ve saygılar .

  cengiz şahin – samsun
  13. dönem tütün eksperi

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam