İlgili Yazılar

2 Yorumlar

 1. 1
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Sayın Muzaffer Denli’nin dikkat çektiği ve düzeltilmesini talep ettiği mağduriyet 4733 sayılı kanunun bir maddesi tarafından düzenlenmiştir . Konu ile ilgili olarak kısa bir ekleme yapmak istiyorum ;

  4733 sayılı kanunun 6. Maddesi – ” Üretici tütünlerinin alımı ve satımı, tütün mamulleri üretimi, tütün ve tütün mamulleri ticareti ” faaliyetlerini düzenler ve bu maddenin aşağıdaki fıkrası uyarınca ” ticari amaçla ” kıyılmış – sarmalık tütün üreten ve satanlara para cezası öngörülmektedir .

  Soslu – katkılı sigaralar yerine hiç bir katkı maddesi içermeyen , aynı zamanda organik dumanı yüzünden kokusu elbise ve mobilyalara sindiği için kapalı mekanlarda içilemeyen ” Türk Tipi Oryantal Sarmalık Tütünlerin ” ticareti niçin yasaklanır ?! :) Bu durum 4207 sayılı yasanın amaçlarından birisi değil miydi ?! ; Kapalı mekanlarda sigara içilmesini engellemek ve sigara tüketimini düşürmek !

  Siz öyle sanın !

  İlkokul diplomanız varsa ve kör değilseniz sigara şirketlerinin aleyhine daha açamazsınız , niçin ?! Çünkü artık sigara paketlerinin üzerinde hem yazılı , hem görsel uyarılar var . Kaç sigara tiryakisinin sigara satın alırken üzerindeki uyarıları ciddiye aldığını düşünüyorsunuz ?! Pardon bir düzeltme yapayım ; üzerinde ” Sigara İkdidarsızlık Yapar ” yazılı paketler Doğu Karadeniz Bölgesinde pek satılamıyor, onun yerine ” Sigara Öldürür ” yazılı paketler tercih ediliyor . Böyle bir etkisi oluyor , evet !! :)

  Sevgili dostlar uyanalım artık . Çok Uluslu Sigara Şirketleri ile FDA ( Amerikan Sağlık Örgütü ) bile başedememiş , katkılı soslu sigaraları bizim Sağlık Bakanlığımız mı yasaklayacak ?!

  Bknz ; http://www.karasaban.net/turk-tipi-oryantal-tutun-%e2%80%9c-nicin-desteklenmeli-cengiz-sahin/

  Yukarıdaki linki tıklayarak FDA sayfasının orjinaline ve Türkçe çevirisine ulaşabilirsiniz . Yaptığım çeviride formun geçerlilik süresi 31 MART 2010 idi , şu anki sayfada bu tarih 30 HAZİRAN 2013 olarak değişmiş . Neden acaba ?! O tarihe kadar ne olacak veya ne olması bekleniyor ?!!

  Vaktiniz müsait ise http://www.karasaban.net/category/yazarlar/cengizsahin/ linkindeki tütün ile ilgili yazılarıma bir göz atın . 2013 yılına kadar ne olacağını veya ne olmasının beklendiğini tahmin edebilirsiniz.;Tiryakilerin damak tadının değiştirilmesi ve 2013 ten sonraki sigara harmanlarına alıştırılması olabilir mi ?! :)

  4733 sayılı kanun / 6. madde – ı) fıkrası derki ;

  ı) Kurumdan uygunluk belgesi almadan enfiye, çiğneme, nargile tütünü veya yaprak sigara kâğıdı ya da makaron üretenler ile satan veya satışa arz edenlere, ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan veya satışa arz edenlere beşbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir.

  Madde nin içeriği ve engellenmek istenen husus size de ilginç geldi değil mi ?! :)

  Hadi bakalım , buyrun Ülkemizde ” Türk Tipi Oryantal Tütün ” üretin ! Ürettiğinizi satamazsınız çünkü TEKEL’i ve TEKEL’ in SİGARA REÇETELERİNİ satın alan ” Çok Uluslu Şirket ” artık TÜRK TİPİ ORYANTAL SİGARA üretmiyor . Üretip kendi memleketinizde de satamazsınız çünkü 4733 sayılı kanunun 6. maddesinin I – fıkrası izin vermiyor !

  Yasa değişebilir mi dediniz ?! 2013 ten önce olmaz :) Üzmeyin kendinizi ! ” Reji Dönemine ” ve ” Kolculuk Sistemine ” az kaldı , o zaman yeterince üzüleceğiz !

  Bknz ; http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCt%C3%BCn_Rejisi

  Selamlar ,

  Cengiz Şahin – Samsun
  13. Dönem Tütün Eksperi

 2. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Okurlar için bir düzeltme yapmam gerekiyor ;

  Daha önce kaynak olarak kullandığım resmi web sitesindeki sayfa formatı yüzünden ilgili maddeyi yanlış seçmişim . Yukarıdaki ” yorum ” da bahsettiğim ” 4733 sayılı kanunun 6. maddesinin I – fıkrası ” , ” CEZAİ HÜKÜMLER başlığı altındaki 4733 sayılı kanunun 8. maddesinin I – fıkrası ” olarak düzeltilmeli .

  CEZAİ HÜKÜMLER başlığı altındaki , 4733 sayılı kanun – 8.Madde – I fıkrasına ( ve kanunun tamamına ) aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ; http://www.tapdk.gov.tr/kanunlar.asp

  Yaptığım hata nedeniyle okurlardan özür diliyorum .

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam