Tayfun Ozkaya

Tayfun Ozkaya

1974 yılından bu yana Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde çalışıyor. 1990 yılında kurduğumuz Tarım Ekonomisi Derneğinin değişik dönemlerde başkanlığını yaptı. Şu anda tekrar başkanlık görevini sürdürüyor.

İlgili Yazılar

2 Yorumlar

 1. Pingback: Tweets that mention WİKİLEAKS: TÜRKİYEDE YEREL TOHUMLARIN SATIŞI YASAKLANSIN /Tayfun Özkaya | Toprak Onur Yaşam -- Topsy.com

 2. 2
  cengiz şahin

  cengiz şahin

  Geçmişte ABD merkezli Sigara Şirketlerinin iç yazışmaları yayınlandı da ne oldu ?! Halbuki o yazışmalarda , yeni yayımlananlarda olduğu gibi , dedikodu denebilecek herhangi bir şey de yok , hepsi açık ve net şirket yazışmaları .

  O yazışmalar sayesinde ülkemiz ve diğer bazı ülkelerdeki ” ayak oyunları ” afişe edildi . Ülkemizin Tütün ve sigara politikasında bir değişiklik görebildiniz mi ? Sadece , ” madem bunlarla baş edemiyoruz o zaman ‘sigara kötüdür’ deriz herkes hemencecik sigarayı bırakır ” gibi absürt bir politika izliyoruz . O da nasıl ” politika ” oluyorsa ?! Politika dediğin ince ince işlenir , seçenekler belirlenir , en azından ” ben sigara fabrikalarını satacağım ” demeden önce ” Tütün ne demektir ” öğrenilir !

  Çok Uluslu Şirketlerin , faaliyet gösterdikleri ülkelerin pazarını ele geçirmekten başka bir dertlerinin olması beklenir mi ?! Ben beklemiyorum !

  Tayfun bey , yazısında çok önemli bir hususu yeniden vurgulamış . Kendisinin , daha önce yine bu sitede yayımlanan bir yazısını hatırlıyorum ;

  http://www.karasaban.net/turkiye-tohum-gen-bankasi-acildi-biyo-korsanlik-artik-daha-kolay-tayfun-ozkaya

  Bu yazıyı dikkatle okumuş ve bir de yorum eklemiştim . ” kendileri ile ilgili politikalarının ” belirlenmesinde çok etkili olabilen , büyük sermaye akışlarını kontrol edebilen bu tip şirketlere karşı toplumumuzun sık sık bilgilendirilmesi , özellikle ” siyasetçilerin ” güçlü politikalar üretebilmesi gerekli .

  Ancak ! , ” Siyasetçi kendi başına bırakılırsa ya davulcuya kaçar , ya zurnacıya ” :)

  Uyanık olalım ve haklarımıza sahip çıkalım . Kimse bana ” komşu köyden , domates tohumu alamazsın ” diyemez . Deyin bakalım neler oluyor ?! . Bu milletin bir deyişi vardır ; ” ELMİ YAMAN BEYMİ YAMAN , VAKTİ GELİNCE GÖRECEĞİZ !

  ” Yasa yaptık oldu ” , öyle mi ?! Ülkemizde , ” LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ ” diyen bir siyasi figürümüz vardır , bence de yürümez !

  Biliyorsunuz değil mi ?! Ülkemizde ” Sarma Tütün ” ticareti de yasak ! Yani bu günkü yasalara göre ülkemizde üretilen kendi tütünlerimizi kıyıp satamıyoruz .Yabancı sigara şirketleri de bizim tütünümüzden sigara yapmıyor ! Öyleyse biz ne yapacağız ?!

  Belki de ” eski heybeyi diker yeni heybe yaparız ” ama elin adamı ne anlar Nasrettin Hoca dan :)

  Bir de bakmışsınız ” Göl Maya Tutmuş ” :)

  Biliyormusunuz Dünya’nın Merkezi Akşehir’dedir . Hocanın Türbesinin içinde , inanmayan varsa kendisi ölçsün :)

  Yahu bu milletin zekası ile baş etmek kim , siz kimsiniz ! Benim Gastamonu’lu hemşerim bile sizi sulu dereye götürüp susuz geri getirir .

  Hadi bakalım ” EL Mİ YAMAN BEY Mİ ?! ” Tek dişi kalmış canavardan korkan kendisi gibi olsun :)

  İngilizcem çok iyi değildir ama aşağıdaki yazıda yaptığım çeviri bence önemli . İlgili video çevirisi ile birlikte mutlaka izlenmeli ! ;

  http://www.karasaban.net/cok-uluslu-tarim-gida-sirketleri-ve-ucuz-tarimin-bedeli-cengiz-sahin

  Yakında başka iplikler de pazara çıkacakmış ! Ondan sonra ” ben şu kadar milyar dolar yatırım yaptım ama ” lafları para etmeyebilir. Uyanık olsaydınız hemşerim ! Biz ” üstünlerin hukukunu değil , hukukun üstünlüğünü ” savunuruz ! . Ayrıca sizin dilinizde “gönül ” kelimesinin karşılığı da yok !

  Nasrettin Hoca’nın memleketinde ” göl maya tutmaz ” denir mi ?! YA TUTARSA ! :)

  Aşağıdaki yazı bu gün yayıma girdi . Benim ilgimi çekti . Gözden kaçırılıp hızlı bir şekilde akıp gitmesini istemem . İlgilenenler için ekliyorum . Mutlaka bir göz atın , size de ilginç gelecektir .

  http://www.karasaban.net/tarim-ve-gida-sektorunde-yabancilasma-necdet-oral

  Tayfun beye teşekkürler , eline sağlık . Aynı şekilde Necdet beye de teşekkürler . ” Elimizden bu kadarı geliyor ” demeyin . Baksanıza benim bile çenem ne kadar açıldı ! :) Kim bilir kaç kişinin daha zihni açılmıştır !

  Güzel bakan ve güzel düşünen herkese selamlar , saygılar .

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Toprak Onur Yaşam